POETRY ARCHIVE FOUNDATION

Where Words Inspire, Connect, and Transform

Assume Nile.com began April with 14 units of inventory that cost a total of $266. During April, Nile purchased and sold goods as following: 8…

by | Jan 11, 2025 | Posted Questions

Assume Nile.com began April with 14 units of inventory that cost a total of $266. During April, Nile purchased and sold goods as following: Apr. 8 purchase 42 units @ $20. Apr. 14 Sale 35 units @ $40. Apr. 22 Purchase 28 units @$22. Apr. 27 Sale 42 units @$40. Under the FIFO inventory costing method and the perpetual inventory system, how much is Nile’s cost of goods sold for the sale on Apr. 14? And can i have your solution please? suppose Nile.com used the weighted average inventory costing method and the perpetual inventory system. use the data from the last question to compute the weighted average unit cost of the company’s inventory on hand at Apr. 8. Round weighted average unit cost to the nearest cent.

POETRY ARCHIVE 

Welcome to a world where words dance and emotions take flight. Each poem here is a reflection of life’s beauty, struggles, and mysteries. Read, feel, and let the verses speak to you.