POETRY ARCHIVE FOUNDATION

Where Words Inspire, Connect, and Transform

Han Products manufactures 19,000 units of part S-6 each year for use on its production line. At this level of activity, the cost per unit for part…

by | Jan 11, 2025 | Posted Questions

Han Products manufactures 19,000 units of part S-6 each year for use on its production line. At this level of activity, the cost per unit for part S-6 is: Direct materials $ 5.40 Direct labor 7.00 Variable manufacturing overhead 3.10 Fixed manufacturing overhead 12.00 Total cost per part $ 27.50 An outside supplier has offered to sell 19,000 units of part S-6 each year to Han Products for $44.00 per part. If Han Products accepts this offer, the facilities now being used to manufacture part S-6 could be rented to another company at an annual rental of $478,500. However, Han Products has determined that two-thirds of the fixed manufacturing overhead being applied to part S-6 would continue even if part S-6 were purchased from the outside supplier. Required: a. Calculate the per unit and total relevant cost for buying and making the product? (Round your “per unit” answers to 2 decimal places.)

POETRY ARCHIVE 

Welcome to a world where words dance and emotions take flight. Each poem here is a reflection of life’s beauty, struggles, and mysteries. Read, feel, and let the verses speak to you.