POETRY ARCHIVE FOUNDATION

Where Words Inspire, Connect, and Transform

Whitley Company makes a product that is expected to use 1.2 pounds of material per unit of product. The material has a standard cost of $2 per pound….

by | Jan 11, 2025 | Posted Questions

Whitley Company makes a product that is expected to use 1.2 pounds of material per unit of product. The material has a standard cost of $2 per pound. Whitley Company actually used 1.25 pounds of material per unit of product made in January 2015. The actual cost of material was $1.95 per pound. Based on this information, the materials variances for January 2015 production would be: (Circle or highlight one) [4 points] U=unfavorable; F= favorable A) U for price and U for usage B) U for price and F for usage C) F for price and U for usage D) F for price and F for usage

POETRY ARCHIVE 

Welcome to a world where words dance and emotions take flight. Each poem here is a reflection of life’s beauty, struggles, and mysteries. Read, feel, and let the verses speak to you.